I rute med forberedelser til forhandlinger med staten

Etter sommeren møter ordførerne den politiske ledelsen i Samferdselsdepartementet for å orientere om Buskerudbyens planer for å nå målet om nullvekst i biltrafikken uten hjelp av bommer.

Forberedelsene til forhandlinger med staten om en byvekstavtale er i rute. Forslaget til forhandlingsgrunnlag skal legges frem for lokalpolitisk behandling i kommunene og Viken til høsten.

24. august møter ordførerne den politiske ledelsen i Samferdselsdepartementet for å orientere om status i arbeidet. Departementet har foreløpig ikke sagt noe om når selve forhandlingene kan starte opp.

Vil gjøre mer av det vi vet virker

Buskerudbyen har klart å nå nullvekstmålet for personbiltrafikken de siste årene, og vil satse mer på det vi vet virker. Å legge til rette for at flere kan gå, sykle og kjøre kollektivt, gjør også at de som må bruke bil kommer lettere frem.

En byvekstavtale handler i stor grad om å videreføre samme type satsing, men med større økonomisk forutsigbarhet og med noe større økonomisk ramme. Buskerudbyen har hittil fått i overkant av én milliard kroner i statlige belønningsmidler, og gjeldende plan er at belønningsmidlene skal fases inn i byvekstavtaler på sikt.

En slik avtale vil være et viktig virkemiddel i utviklingen av en attraktiv, konkurransedyktig og bærekraftig region. Den vil sikre økonomiske muskler til å utvikle byområdet videre, og bidra til byområder og tettsteder som er gode å leve og i jobbe i.

Det er lokalpolitisk enighet om å jobbe for en avtale uten bompengefinansiering. Det betyr at det ikke er midler til større veiprosjekter i første omgang.

Les også: I full gang med å forberede byvekstavtale

Når nullvekstmålet

Faggrupper med representanter fra Lier, Drammen, Øvre Eiker, Kongsberg og Viken jobber sammen for å konkretisere virkningsfulle tiltak som bygger opp under nullvekstmålet. I siste møte før sommeren i den politiske styringsgruppen i Buskerudbyen, ATM-utvalget, var forslag til tiltak, egeninnsats og beregninger av måloppnåelse tema.

Det er satt i gang transportberegninger for å analysere hva som skal til for å nå nullvekstmålet også fremover. Resultatet av dem ventes på ettersommeren.

Byindeksen som måler personbiltrafikken viser at Buskerudbyen har oppnådd nullvekst i biltrafikken siden 2015. Målet til Buskerudbyen er å utarbeide et solid forhandlingsgrunnlag som underbygger at det er fortsatt er mulig å nå nullvekstmålet uten bruk av bompenger.

Les også: Tett og godt samarbeid gir resultater

Vil tenke nytt

En byvekstavtale uten bomfinansiering vil være nyskapende i nasjonal sammenheng. Det gir ekstra inspirasjon til å være nytenkende og innovative. Forslaget til virkemiddelpakke består av følgende tiltaksområder:

  • Opprettholde satsingen på buss og utvikle kollektivtilbudet videre
  • Infrastrukturtiltak for gange, sykkel og kollektiv
  • Smart mobilitet og ny teknologi
  • Arealplantiltak
  • Parkering

Relaterte dokumenter

Denne saken har flere relaterte dokumenter som du kan laste ned her:

Flere saker

Buskerudbyen får nye 500 millioner kroner

Samferdselsdepartementet vil inngå ny belønningsavtale med Buskerudbyen for 2026 til 2029. Avtalen gir nær 500 millioner kroner til tiltak som gjør det enklere å reise kollektivt, gå og sykle i Lier, Drammen, Øvre Eiker og Kongsberg.

Vårens sykkelnyheter – og noen gode tips

Vårsola er ikke den eneste grunnen til å lufte sykkelen. Hva med å teste den nye løsningen fra Sølfastøya, eller rett og slett bare prøve en ny rute til jobben? Her får du tipsene.

Flere togstopp på Brakerøya – fra desember 2027

Fra slutten av neste år blir det fire tog i timen i rush fra Brakerøya. Det blir også direkteforbindelse mellom Brakerøya og Kongsberg én gang i timen og to i rushtiden.