Politisk enighet om å starte utredning

Både fylkestinget og kommunestyrene i Lier, Drammen, Øvre Eiker og Kongsberg har nå sagt ja til utredningsprogrammet «Byutvikling i fellesskap».  Det skal gi svar på hvilke transport- og byutviklingstiltak det er viktigst å prioritere fremover.

Foto: Buskerudbyen

Utredningsprogrammet «Byutvikling i fellesskap» skal se på ulike måter Buskerudbysamarbeidet kan møte fremtidens behov for byutvikling og transport. Målet er å få et konkret og godt kunnskapsgrunnlag før politikerne tar stilling til veivalg videre.

Fire konsepter skal utredes:

  • Konsept 1: Belønningsavtale
  • Konsept 2: Ingen avtale med staten
  • Konsept 3: Bypakke og byvekstavtale uten bompenger
  • Konsept 4: Bypakke og byvekstavtale med bompenger

Under hvert konsept kan det være flere varianter. Dette er særlig aktuelt under konsept 4. Utredningen skal gi svar på hva som fungerer best, og hvilke tiltak som gir mest effekt for pengene.

Staten har stilt krav om at Buskerudbyen må utrede minst ett alternativ med bompenger for å kunne få forhandle om en eventuell byvekstavtale.

Politiske verksteder og behovsanalyse

Bakgrunnen for arbeidet er en behovsanalyse for Buskerudbyen som ble ferdig i mars 2025. Den peker på fem store samfunnsfloker som må løses for å få til ønsket utvikling:

  • Bolig- og næringsutviklingen går for sakte
  • Vi utnytter ikke potensialet i byene og lokalsamfunnene
  • Kollektivtilbudet er ikke godt nok
  • Forsinkelser i rushtiden skaper problemer
  • Vi mangler penger til å finansiere gode tiltak

Våren 2025 ble det også arrangert politiske verksteder i alle fire kommuner og i fylkeskommunen, der disse utfordringene ble diskutert. Mange råd og forslag kom inn – og er tatt med videre i arbeidet:

  • Det må satses for å sikre tilflytting, næringsvekst og attraktive lokalsamfunn og byer
  • Også viktig å legge til rette for næringslivet
  • Innspill til en lang rekke konkrete tiltak som bør vurderes – både når det gjelder kollektivtilbud, veier, bruer og andre samferdsels- og byutviklingstiltak
  • Nytten av ulike tiltak må veies nøye opp mot mulige gevinster og ulemper for innbyggerne. Hva kan ev. gjøres for å unngå uønskede sosiale konsekvenser?

Uenighet om bompenger – men enighet om å utrede

Det har vært ulike meninger om innholdet i utredningen i de lokalpolitiske behandlingene. Noen har vært skeptiske til at ett av alternativene innebærer bompenger, og mener det ikke er vits å bruke tid og penger på noe de ikke kan støtte.

Andre har vært tydelige på at det er viktig å få utredet alle alternativene – også de man er uenig i. De mener det gir et ærlig og helhetlig bilde, og gjør det lettere å ta gode valg senere.

Flere har også pekt på at staten krever at minst ett alternativ med bompenger utredes for å komme i eventuelle forhandlinger om en byvekstavtale.

Hva skjer videre?

Utredningen starter opp i løpet av kort tid, og skal etter planen være ferdig høsten 2026. Da skal resultatene behandles politisk, og det avgjøres om utredningen skal sendes på høring. Hvis det blir ja, vil det bli gjennomført medvirkningsprosesser vinteren 2026/2027.

Først senhøsten 2027 vil det eventuelt bli lagt fram en anbefaling om veien videre for Buskerudbyen – basert på utredningen og innspillene fra høringen.

Statens vegvesen og Jernbanedirektoratet er også med i samarbeidet, og vil bidra med fagkunnskap underveis.

Så langt det går skal det tas utgangspunkt i tidligere utredninger og vurderinger, og oppdateres der det er nødvendig

Flere saker

Flere togstopp på Brakerøya – fra desember 2027

Fra slutten av neste år blir det fire tog i timen i rush fra Brakerøya. Det blir også direkteforbindelse mellom Brakerøya og Kongsberg én gang i timen og to i rushtiden.

Trafikken i Buskerudbyen økte litt også i 2025

Statens vegvesens beregninger tilsier at trafikken i Buskerudbyen økte litt også i fjor. Usikkerheten i beregningene gjør likevel at man ikke med sikkerhet kan si at trafikknivået er høyere enn i 2016 og at nullvekstmålet ikke nås.

Fra 27. januar endres prisen på Bybilletten

Fra 27. januar justeres billettprisene på bussen, og Bybilletten øker med én krone.