20 millioner til billigere bussbilletter

Billettprisene reduseres kraftig i Buskerudbyen fra 1. februar.

KUTTER PRISENE: Billigere billetter er et godt bidrag inn i arbeidet med å få enda flere til å velge bussen, mener Drammen-ordfører Monica Myrvold Berg og Lier-ordfører Gunn Cecilie Ringdal.

I tillegg til nye belønningsmidler fra staten i to år til som sikrer at alle ekstra bussavganger kan fortsette, får Buskerudbyen 20 millioner kroner i året for å gjøre det billigere å ta buss.

Slik skal pengene brukes:

  • Enkeltbillett for barn og honnør i én sone kuttes til 13 kr, mot 21 kr i dag. Denne gruppen reiser mest med buss i Buskerudbyen, og får størst prosentvis reduksjon.
  • Ny pris på enkeltbillett for voksne i én sone blir 25 kr, mot dagens 36 kr. I dag selges 70 prosent av alle enkeltbillettene hos Brakar innenfor én sone i Buskerudbyen. Det betyr at svært mange får glede av prisreduksjonen på sine reiser.
  • Alle som har periodebillett for 30 dager får lavere pris. Prisen blir redusert med 60 kr, og vil koste 770 kr i første sone. 30-dagers periodebillett for studenter blir 462 kr, mot 498 kr i dag.
  • Overgangsbillett til buss for de som har periodebillett hos Vy kuttes til 480 kroner for 30 dager.

Satsing på buss virker

– Når vi satser på buss, så tar flere buss. Det bekrefter tallene. Derfor er det positivt at vi får til et priskutt som vil være et godt bidrag inn i arbeidet med å få enda flere til å velge bussen, sier Gunn Cecilie Ringdal, ordfører i Lier og nestleder i den politiske styringsgruppen i Buskerudby-samarbeidet, ATM-utvalget.

– Det er bra at så mange i Buskerudbyen får kjøre billigere med bussen. Jeg kommer til å jobbe for å få én sone i hele nye Drammen når Viken nå skal se på ny takst- og sonestruktur for det nye fylket, sier Monica Myrvold Berg, ordfører i Drammen og nyvalgt leder av ATM-utvalget. 

Les mer på brakar.no: Gir billigste busspris på 10 år!

Les også: Vil fortsette samarbeidet i Buskerudbyen

Én milliard kr i belønningsmidler

I slutten av november kom den offisielle bekreftelsen fra samferdselsministeren om at Buskerudbyen får 160 millioner kroner i statlige belønningsmidler de neste to årene. I tillegg har regjeringen i forslaget til statsbudsjett lovet 20 millioner kroner ekstra i året til billigere bussbilletter.

Les også: Nye belønningsmidler til Buskerudbyen

Den nye belønningsavtalen betyr at dagens forsterkede busstilbud i Lier, Drammen, Øvre Eiker og Kongsberg kan opprettholdes. Avtalen sikrer også midler til andre viktige samferdselstiltak som bygger opp under nullvekstmålet for personbiltrafikken.

Denne uken ble det vedtatt i Buskerudbyens organer og styret i Brakar hvordan ekstrabevilgningen på 20 millioner kr skal brukes.

Belønningsmidler som ordning skal fases inn i byvekstavtaler, ifølge Nasjonal transportplan. Buskerudbyen er et av ni større byområder som mottar belønningsmidler og kan forhandle med staten om byvekstavtale.  Siden 2010 har Buskerudbysamarbeidet mottatt totalt én milliard kroner i statlige belønningsmidler.

Flere saker

Fire nye Hjertesone-skoler i Lier

Denne våren og sommeren har fire nye skoler i Lier blitt feiret som «Hjertesone-skoler». Det betyr at de har nådd en rekke mål om tryggere skolevei, blant annet redusert biltrafikk i området rundt skolene.

Møte i politisk styringsgruppe

Søknad om ny belønningsavtale og forslag til utredningsprogram står på sakskartet når politisk styringsgruppe i Buskerudbyen har møte tirsdag 24. juni. Saksdokumenter finner du her.

Barnas sykkelservice er ute på veien igjen 

Nylig var det elevene på Tømmerås skole og Svelvik ungdomsskole som fikk service på syklene sine – helt gratis.