God vekst for elektriske bysykler

Etter nesten halvannet års drift går bruken av elbysykkeltilbudet i Buskerudbyen stadig oppover. I 2022 er det foretatt 5614 turer med Brakars bysykkel. Utleie fortsetter gjennom vinteren med piggdekk på syklene.

Tilbudet med elbysykler er i drift året rundt. Halvparten av syklene er satt på vinterlagring, mens resten er utstyrt med piggdekk.

Elektriske bysykler, driftet av Brakar, ble lansert i Kongsberg og Lier i fjor høst. Tall for 2022 viser at Kongsberg leder an, med 4519 turer. De to mest trafikkerte strekningene var Lier togstasjon-Kjellstad næringspark og Kongsberg knutepunkt-Rådhuset/Krona.

– Vi er godt fornøyde med bruken av tilbudet så langt. Vi forventet at bruken skulle være høyere i Kongsberg, det er et litt mer kompakt sted enn Lier, der knutepunkter ligger lenger fra hverandre, men vi ser at bruken har økt også i Lier i høst, sier salgs- og markedssjef Kjersti Nordgård i Brakar.

Stor vekst i Kongsberg

Elbysykkeltilbudet i Kongsberg og Lier er finansiert via Buskerudbyen.

September var den beste måneden for Kongsberg med 786 turer. Sammenlignet med september i 2021 var det en vekst på 135 prosent. Høsten 2022 ble det etablert flere lokasjoner for syklene både i Lier og Kongsberg, noe som sannsynligvis har bidratt til veksten.

Piggdekk

I vintermånedene går naturlig nok utleien ned, men tilbudet er i drift året rundt. Halvparten av syklene er satt på vinterlagring, mens resten er utstyrt med piggdekk.

– Vi synes det er veldig fint å ha dette som et helårstilbud, og med piggdekk er det trygt å sykle også på snø, sier Nordgård.

Syklene er for øvrig utstyrt med gode sykkellykter som automatisk slås på når man tar i bruk sykkelen, slik at man både ser godt og er godt synlig i vintermørket.

Sykler kan leies i appen Brakar Billett, og har man allerede en gyldig bussbillett får man rabatt i leien.

Fakta

Brakar Bysykkel er et Buskerudbyprosjekt og finansieres av belønningsmidler fra Samferdselsdepartementet. Hensikten er å bidra til færre bilreiser og attraktive byer og tettsteder, og gi innbyggerne et «dør til dør-tilbud» sammen med ordinær kollektivtransport. Les mer på brakar.no/bysykkel

Flere saker

Prisendring fra 28. januar

Prisen på Bybilletten økes for første gang, og settes opp fra 25 til 32 kroner for voksen og fra 13 til 16 for barn og honnør. Årsaken er en pris- og kostnadsvekst utenom det vanlige.

Ny daglig leder i Buskerudbyen

Ingunn Larsen har overtatt som daglig leder i Buskerudbyen. Hun kjenner samarbeidet godt etter å ha jobbet i sekretariatet i snart syv år.

Møte i politisk råd

Mandag 18. november var det møte i politisk råd. Tema: Behovsanalyse for Buskerudbyen, og orientering fra Jernbanedirektoratet og Bane Nor om fremtidig togtilbud og ruteplanene for 2025 og 2026.